מאמרים כלליים

הכתבות שמפורסמות במדור זה נכתבו על ידי כותבים מבחוץ. פרגניקר נותנת כאן במה לכותבים אלו לטובת גולשי האתר. יחד עם זאת, פרגניקר אינה אחראית על התכנים והשימוש במידע זה הינו באחריות הקוראים בלבד

פריצת דרך בבדיקות הריון

פריצת הדרך שהובילה לפיתוח בדיקת דם במקום מי שפיר

תאריך: 19/11/2013

כבר שנים רבות שנעשים מחקרים רבים שמטרתם לאתר תסמונת דאון אצל עוברים מבלי להזדקק לבדיקת מי שפיר, שידועה בכך שיש בה סיכונים הן לעובר והן לאם.

מה שניסו לגלות במחקרים אלו הוא האם יש דרך לבודד את תאי העובר מתוך דם האם במקום לקחת נוזל של מי שפיר. לפני מספר שנים הייתה פריצת דרך בתחום כאשר התגלה כי בסרום שבדם האישה נמצאים תאי דנ"א של העובר שעוברים אליו דרך תאי שליה מתים. בנוסף, פותחה דרך לרצף את הדנ"א שבסרום בצורה שתאפשר זיהוי של בעיה בכרומוזום 21 שגורמת לתסמונת דאון.
פריצת הדרך הזו אפשרה את פיתוחן של בדיקות חדשות שמאתרות תסמונת דאון באמצעות לקיחת דגימת דם פשוטה. זהו כמובן יתרון עצום, שכן בניגוד לבדיקת מי שפיר מדובר בבדיקה שאינה מסכנת את האם והעובר כלל וכלל.

בדיקת דם במקום מי שפיר היום ובעתיד

המטרה של בדיקות אלו היא שבעתיד הן יוכלו להחליף לחלוטין את בדיקת מי שפיר ויהפכו לחלק מהשגרה בבדיקות הריון.כיום בדיקות אלו נמצאות עדיין בשלב התחלתי והן בודקות רק חלק מהתסמונות שנבדקות בבדיקת מי שפיר.

השימוש הנפוץ בבדיקת דם במקום מי שפיר הוא לאיתור תסמונת דאון, בו הוכחה יעילות החיזוי שלה ב-99 אחוזים. כאשר משתמשים בבדיקה זו כיום זה נעשה בעיקר על מנת לשלול תסמונת דאון. ברוב המקרים, אם מתקבלות תוצאות מחשידות בבדיקה, תישלח האם גם לבדיקת מי שפיר שתאשש או תפריך את החשדות באופן ודאי. אם התוצאות בבדיקה זו הן תקינות, ניתן להמליץ על ויתור על בדיקת מי שפיר.

חשוב לדעת שבדיקה זו אינה מחליפה בדיקות הריון אחרות ולא ניתן להסתמך עליה כבלעדית. בדיקות אולטרה סאונד לא תקינות,תוצאות מחשידות בבדיקות הסקר המקדימות, היסטוריה משפחתית של בעיות כרומוזומליות וגורמים נוספים מחייבים בדיקות מעמיקות ופנייה לייעוץ גנטי.
 

למאמרים כלליים נוספים >>